Aktuality a tiskové zprávy

Praha, 12. prosince 2014

Rychlejší a spravedlivější rozhodování o chemičkách či spalovnách dnes podpořila poslanecká sněmovna. Pravidla pro rozhodování o stavbách se tak po letech dostanou téměř do souladu s evropskou směrnicí. Poslanci tak odblokovali zastavené financování dopravních staveb z evropských fondů [1].

Tisková zprávaČistého nebe, Hnutí DUHA, Greenpeace ČR, iniciativy Dejchej Brno, Pražských matek a Zeleného kruhu

Milióny lidí žijí ve znečištěném ovzduší. Vláda situaci podceňuje.

Ekologické organizace vyzývají ministry, aby prosadili přísnější vyhlašování smogu, přestali podporovat spalování uhlí, postihovali topení odpadky a omezili výjimky pro největší znečišťovatele

úterý, 25. listopadu 2014

Včera večer poslalo ministerstvo životního prostředí Evropské komisi konečnou verzi Operačního programu životní prostředí.

Ministr Richard Brabec (ANO) v dokumentu požaduje, aby projekty energetického využití [1] bylo možné podpořit z EU fondů pouze v případě, že zpracovávají „odpady, které již nelze dále adekvátně materiálově využít“. Spalovny odpadů tedy evropské peníze získat nemohou. Proto byly vyřazeny ze seznamu projektů navržených na podporu i dosud plánované spalovny v Karviné a Mostě.

Dokument však nepočítá s tím, že by ČR zvýšila recyklaci alespoň na úroveň průměru EU, natož aby se vyrovnala zemím, jako je Německo nebo Rakousko.

Vážený pane ministře Jurečko,

15. a 16. prosince 2014 byste měl se svými evropskými protějšky rozhodovat o limitech rybolovu pro rok 2015 v Atlantském oceánu a přilehlých vodách. Vaše rozhodnutí by mělo být učiněno v kontextu nové Společné rybářské politiky EU. Podle ní je nutné do roku 2015 zastavit nadměrný rybolov v oblastech, kde je to okamžitě možné, a progresivně a inkrementálně, ale nejpozději do roku 2020, omezit rybolov na udržitelnou úroveň v celé Evropské unii.

 

další aktuality
další tiskové zprávpřejít k navigaci

Odkazy

AnopressBIOMCalla - Sdružení pro záchranu prostředíČeské přírodovědné bibliotékyekobrana.cz - Brána k ochraně životního prostředí na Jižní MoravěEkodomovEkoFuturaEkolistEkologické bydlení  - Ekologie, nízkoenergetické bydlení, zelená energieHnutí DUHA - Velká výzva ImproraciKarbofuranNazeleno - chytrá řešení pro každéhoObchod Hnutí DUHAOdkomunitySedmá generaceSpolečnost pro ochranu půdyToplist

Doporučujeme

Spolupracujeme

  • Česko proti chudobě
  • Klimatická koalice
  • EEB