Politické strany si přejí posílení role obcí při rozhodování o umístění úložiště radioaktivního odpadu. Po volbách tak může dojít k obnovení dialogu státu s obcemi.

Stáhněte si společnou tiskovou zprávu s přílohami do svého počítače


Většina politických stran, které mají šanci dostat se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, podporuje zapojení obcí do všech fází rozhodování o umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu.  Vyplývá to z jejich odpovědí na předvolební anketu. Pouze stávající vládní strany (ANO, ČSSD, KDU-ČSL) odpověděly vyhýbavě nebo vůbec. Schválení zákona je klíčovou podmínkou pro obnovení dialogu státu s obcemi. Platforma proti hlubinnému úložišti, Asociace ekologických organizací Zelený kruh a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí dlouhodobě kritizují nedůvěryhodný a nekoncepční postup státu a zejména ministerstva průmyslu a obchodu, který způsobil selhání tohoto dialogu. 

Většina politických stran, které odpověděly na anketu, podporuje schválení zákona, který by umožnil obcím zapojit se jako rovnoprávnější partner do hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Uvědomují si, že bez zahájení férového dialogu mezi státem a obcemi z dotčených lokalit, není možné úložiště vybudovat.

Zapojení obcí do všech fází rozhodování podporují prakticky všechny oslovené strany. Oproti stávajícímu stavu by se tedy účast obcí měla rozšířit zejména na fázi průzkumu. Pouze Svobodní by obce do právě do této „vyhledávací fáze“ nezapojila a ČSSD o této otázce teprve diskutuje.  Na žádnou z obou otázek neodpověděly ANO, KDU-ČSL a SPD.

Aby nezbytnou podmínkou pro umístění úložiště byl přímo souhlas dotčené obce, prosazují ODS, Piráti, Realisté, SPO, Svobodní, TOP 09 a Zelení. Spíše proti jsou ČSSD, KSČM a STAN. 

Zákon, který posílí práva obcí při vyhledávání úložiště, slibovala už Sobotkova vláda. Slib ale nedodržela. Díky nedůvěryhodnému přístupu zejména ministerstva průmyslu navíc pokus o dialog mezi státem a obcemi úplně selhal.

Politické strany se naopak neshodly na další budoucnosti jaderné energetiky. Nezbytnou podmínkou stavby nových reaktorů jsou ohromné dotace v podobě státní záruky či veřejné podpory, popřípadě výrazné zvýšení závislosti české energetiky na cizím státu, který by stavbu zaplatil a jemuž bychom byli zavázáni. Proti takovému zatížení kapes daňových poplatníků se staví KSČM, Piráti, SPO, TOP 09 a Zelení. Naopak nové jaderné dotace by nevadily ODS či Svobodným. Vyhýbavě odpovídala ČSSD, KDU-ČSL, Realisté či STAN.

Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh řekl: „Stát rozhoduje, jak bude nakládat s radioaktivním odpadem na statisíce let dopředu. To není možné bez férového dialogu s lidmi z míst, které toto rozhodnutí může zasáhnout. Stávající vláda v komunikaci s lidmi selhala. Názory většiny politických stran však dávají naději na změnu k lepšímu.“

Jiří Popelka, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl„První návrh zákona o zapojení obcí do výběru hlubinného úložiště byl na stole již v roce 2012. Od té doby se příslušné úřady tváří, že na zákoně pracují, ale výsledek stále nikde. Budeme usilovat, aby se nynější předvolební sliby konečně staly skutečností.“

Edvard Sequens z Cally doplnil: „Praxe ukázala, že odpovědné státní úřady preferují postup z pozice silnějšího namísto férového a otevřeného jednání s obyvateli obcí, pod nimiž by mělo na věčnost skončit nebezpečné dědictví jaderné energetiky.  Některé politické strany nyní slibují změnu, připomeneme jim to po volbách.“


Kontakty:

Ing. Jiří Popelka, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, místostarosta města Jistebnice, předseda spolku Zachovalý kraj, 739 339 028, popelka.jiri@centrum.cz,   www.platformaprotiulozisti.cz

Ing. Edvard Sequens, energetický poradce, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz, www.calla.cz

Mgr. Daniel Vondrouš, ředitel, expert na politiku životního prostředí, Zelený kruh, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz, www.zelenykruh.cz